Vishay/BCcomponents MAL211815681E3
MAL211815681E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL211815681E3
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
MAL211815681E3.pdf
Availability of MAL211815681E3
QUANTITY
MAL211815681E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL211815681E3
Internal Part NumberEIS-MAL211815681E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package340
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHT 118
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)525 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current510mA
Impedance450 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL211815681E3
Related LinksMAL2118, MAL211815681E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL211815681E3 Details Description
Related parts for MAL211815681E3
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PIN 24-28 AWG GOLD datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-24 AWG TIN datasheet.pdf
60732A-104 SPACER datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS51219-630 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
10000UF 25V 30X25 datasheet.pdf