Vishay/BCcomponents MAL211815682E3
MAL211815682E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL211815682E3
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
MAL211815682E3.pdf
Availability of MAL211815682E3
QUANTITY
MAL211815682E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL211815682E3
Internal Part NumberEIS-MAL211815682E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHT 118
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)88 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.79A
Impedance100 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.827" Dia x 1.496" L (21.00mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL211815682E3
Related LinksMAL2118, MAL211815682E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL211815682E3 Details Description
Related parts for MAL211815682E3
SLIDELOCK FOR DSUB 15POS datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT INV 24SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3CONT DIN SLD LOCKRING datasheet.pdf
EJC LTC SHD HDR .100" VER 15GLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 400MA 16SOIC datasheet.pdf
IC PCIE RETIMER 16CH 196CABGA datasheet.pdf
WE-FB FLYBACK TRANSFORMER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 4A datasheet.pdf