Vishay/BCcomponents MAL211817471E3
MAL211817471E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL211817471E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 40V AXIAL
Datasheet Download
MAL211817471E3.pdf
Availability of MAL211817471E3
QUANTITY
MAL211817471E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL211817471E3
Internal Part NumberEIS-MAL211817471E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHT 118
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)380 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current620mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL211817471E3
Related LinksMAL2118, MAL211817471E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL211817471E3 Details Description
Related parts for MAL211817471E3
MOSFET N-CH 500V 8A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FUSE 1/4A 600V FST MIDGET UL CSA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G1560 / 20 K / 2% datasheet.pdf