Vishay/BCcomponents MAL212017331E3
MAL212017331E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212017331E3
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 40V AXIAL
Datasheet Download
MAL212017331E3.pdf
Availability of MAL212017331E3
QUANTITY
MAL212017331E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212017331E3
Internal Part NumberEIS-MAL212017331E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series120 ATC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.43A
Impedance83 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL212017331E3
Related LinksMAL2120, MAL212017331E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL212017331E3 Details Description
Related parts for MAL212017331E3
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 650MA 565 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
H-TOOL 031 datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 9VOUT 1W datasheet.pdf
CONN PROTECT CAP FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.15A 180 MOHM datasheet.pdf