Vishay/BCcomponents MAL212316331E3
MAL212316331E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212316331E3
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V AXIAL
Datasheet Download
MAL212316331E3.pdf
Availability of MAL212316331E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAL212316331E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212316331E3
Internal Part NumberEIS-MAL212316331E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAL-A 123
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.508" Dia x 1.260" L (12.90mm x 32.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL212316331E3
Related LinksMAL2123, MAL212316331E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL212316331E3 Details Description
Related parts for MAL212316331E3
CONN HEADER 14POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
THERMOSTAT 80 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
CONN MPO FIBER RECEPT HOUSING datasheet.pdf
CRYSTAL 4.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf