Vishay/BCcomponents MAL214238102E3
MAL214238102E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214238102E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
MAL214238102E3.pdf
Availability of MAL214238102E3
QUANTITY
MAL214238102E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214238102E3
Internal Part NumberEIS-MAL214238102E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series142 RHS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214238102E3
Related LinksMAL2142, MAL214238102E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214238102E3 Details Description
Related parts for MAL214238102E3
RES ARRAY 15 RES 39K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 317X210MM 230VAC datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W SC74R datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL DIE SET M22520/5-43 datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf