Vishay/BCcomponents MAL214269471E3
MAL214269471E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214269471E3
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
MAL214269471E3.pdf
Availability of MAL214269471E3
QUANTITY
MAL214269471E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214269471E3
Internal Part NumberEIS-MAL214269471E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series142 RHS
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current715mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214269471E3
Related LinksMAL2142, MAL214269471E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214269471E3 Details Description
Related parts for MAL214269471E3
CONN INTERFACE ONE PC 1MM 80POS datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FILTER SAW 1.95GHZ W-CDMA SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 558 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf