Vishay/BCcomponents MAL214650221E3
MAL214650221E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214650221E3
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
MAL214650221E3.pdf
Availability of MAL214650221E3
QUANTITY
MAL214650221E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214650221E3
Internal Part NumberEIS-MAL214650221E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification146 RTI Series Color Change 22/sept/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series146 RTI
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current620mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214650221E3
Related LinksMAL2146, MAL214650221E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214650221E3 Details Description
Related parts for MAL214650221E3
JACK SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
TERM FLANG FORK NYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
TRANSMITTER FIBER OPTIC HS ST datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RFID CONTROLLER AMPLIFIER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf