Vishay/BCcomponents MAL214656392E3
MAL214656392E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL214656392E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
MAL214656392E3.pdf
Availability of MAL214656392E3
QUANTITY
MAL214656392E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL214656392E3
Internal Part NumberEIS-MAL214656392E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification146 RTI Series Color Change 22/sept/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series146 RTI
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.8A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL214656392E3
Related LinksMAL2146, MAL214656392E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL214656392E3 Details Description
Related parts for MAL214656392E3
IDC CABLE - MSC50A/MC50F/MSC50A datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2016R/X 6" datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.0V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 96POS SOLD HOLE datasheet.pdf
ADHESIVE CLIP datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 9POS datasheet.pdf
RES 27 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 55MM datasheet.pdf
CONN DSUB datasheet.pdf
CTV 39C MIXED(TWIN) PIN J/N RE datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf