Vishay/BCcomponents MAL216099101E3
MAL216099101E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL216099101E3
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
MAL216099101E3.pdf
Availability of MAL216099101E3
QUANTITY
MAL216099101E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL216099101E3
Internal Part NumberEIS-MAL216099101E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPlastic Reel Update 07/Jul/2015
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series160 CLA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1250 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current420mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size0.508" L x 0.508" W (12.90mm x 12.90mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL216099101E3
Related LinksMAL2160, MAL216099101E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL216099101E3 Details Description
Related parts for MAL216099101E3
CONN HDR SHROUDED 60PIN VERT WW datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 196MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1500W datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf