Maxim Integrated MAX11666AUB/V+T
MAX11666AUB/V+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX11666AUB/V+T
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT SRL 500KSPS 10UMAX
Datasheet Download
MAX11666AUB/V+T.pdf
Availability of MAX11666AUB/V+T
QUANTITY
MAX11666AUB/V+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX11666AUB/V+T
Internal Part NumberEIS-MAX11666AUB/V+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)500k
Number of Inputs2
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationMUX-S/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.2 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Digital2.2 V ~ 3.6 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package10-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX11666AUB/V+T
Related LinksMAX1166, MAX11666AUB/V+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX11666AUB/V+T Details Description
Related parts for MAX11666AUB/V+T
CONN DUST COVER 10POS CLOSED datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL T/H LP 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM14H/MC14M/MDM14H datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.8A 350 MOHM TH datasheet.pdf
RES 16.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.825 OHM 1% 30W datasheet.pdf