Maxim Integrated MAX15004AAUE/V+
MAX15004AAUE/V+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX15004AAUE/V+
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR PWM CM 16TSSOP
Datasheet Download
MAX15004AAUE/V+.pdf
Availability of MAX15004AAUE/V+
QUANTITY
MAX15004AAUE/V+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX15004AAUE/V+
Internal Part NumberEIS-MAX15004AAUE/V+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model19300160447.jt
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTube
Number of Outputs1
Frequency - Max1MHz
Duty Cycle50%
Voltage - Supply4.5 V ~ 40 V
BuckNo
BoostYes
FlybackYes
InvertingNo
DoublerNo
DividerYes
CukNo
IsolatedYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-TSSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX15004AAUE/V+
Related LinksMAX1500, MAX15004AAUE/V+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX15004AAUE/V+ Details Description
Related parts for MAX15004AAUE/V+
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 24V datasheet.pdf
LED 15MM BAYONET YELLOW 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 151X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
PHOTO REFLECTOR FLAT EMITTER datasheet.pdf
RES 517K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 46MA 21.5 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 9PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf