Maxim Integrated MAX15013CASA+T
MAX15013CASA+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX15013CASA+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC HALF-BRIDGE MOSFET DVR 8-SOIC
Datasheet Download
MAX15013CASA+T.pdf
Availability of MAX15013CASA+T
QUANTITY
MAX15013CASA+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX15013CASA+T
Internal Part NumberEIS-MAX15013CASA+T
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ConfigurationHalf Bridge
Input TypeNon-Inverting
Delay Time35ns
Current - Peak2A
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)175V
Voltage - Supply8 V ~ 12.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC N Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX15013CASA+T
Related LinksMAX1501, MAX15013CASA+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX15013CASA+T Details Description
Related parts for MAX15013CASA+T
IDC CABLE - MSR50K/MC50F/MCG50K datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.57A 49.2 MOHM datasheet.pdf
IDC CABLE - APK64B/AE64M/X datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.05A TO-92S datasheet.pdf
SERVO DRV 200V 1PH 50W ML2 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf