Maxim Integrated MAX1595ETC33+
MAX1595ETC33+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX1595ETC33+
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 12TQFN
Datasheet Download
MAX1595ETC33+.pdf
Availability of MAX1595ETC33+
QUANTITY
MAX1595ETC33+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1595ETC33+
Internal Part NumberEIS-MAX1595ETC33+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesRegulator Topologies for Battery-Powered Systems
Choosing the Right Power-Supply IC for your Application
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1.8V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output125mA
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-WQFN Exposed Pad
Supplier Device Package12-TQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1595ETC33+
Related LinksMAX159, MAX1595ETC33+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1595ETC33+ Details Description
Related parts for MAX1595ETC33+
MODULE DDR2 1GB 240-MDIMM VLP datasheet.pdf
TAPE VINYL 1"X25' WHITE/BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN DB62 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
H48-2 SHEET 640X320X3MM W/ADH datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf