Maxim Integrated MAX1928EUB18+
MAX1928EUB18+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX1928EUB18+
Brief Description
IC REG BCK 1.8V 0.8A SYNC 10UMAX
Datasheet Download
MAX1928EUB18+.pdf
Availability of MAX1928EUB18+
QUANTITY
MAX1928EUB18+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1928EUB18+
Internal Part NumberEIS-MAX1928EUB18+
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.6V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output800mA
Frequency - Switching800kHz ~ 1.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1928EUB18+
Related LinksMAX192, MAX1928EUB18+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1928EUB18+ Details Description
Related parts for MAX1928EUB18+
CONN HOUSING 2MM 18POS datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 100.0UH SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 24POS DUAL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
PSOC POD FEET FOR 44-TQFP datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 27MH 1.4A VERT datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf