Maxim Integrated MAX3012EUP+T
MAX3012EUP+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX3012EUP+T
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC TRANSLATOR LEVEL 8CH 20-TSSOP
Datasheet Download
MAX3012EUP+T.pdf
Availability of MAX3012EUP+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX3012EUP+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX3012EUP+T
Internal Part NumberEIS-MAX3012EUP+T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Translator TypeVoltage Level
Channel TypeUnidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit8
Voltage - VCCA1.2 V ~ 5.5 V
Voltage - VCCB1.65 V ~ 5.5 V
Input Signal-
Output Signal-
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Data Rate35Mbps
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
FeaturesPower Supply Decoupling
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX3012EUP+T
Related LinksMAX301, MAX3012EUP+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX3012EUP+T Details Description
Related parts for MAX3012EUP+T
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf