Maxim Integrated MAX6385XS18D1-T
MAX6385XS18D1-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6385XS18D1-T
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 1.80V SC70-4
Datasheet Download
MAX6385XS18D1-T.pdf
Availability of MAX6385XS18D1-T
QUANTITY
MAX6385XS18D1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6385XS18D1-T
Internal Part NumberEIS-MAX6385XS18D1-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout1 ms Minimum
Voltage - Threshold1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-70-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6385XS18D1-T
Related LinksMAX6385, MAX6385XS18D1-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6385XS18D1-T Details Description
Related parts for MAX6385XS18D1-T
RES 6.8K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 68K OHM 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf