Maxim Integrated MAX6385XS36D7-T
MAX6385XS36D7-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6385XS36D7-T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 3.60V SC70-4
Datasheet Download
MAX6385XS36D7-T.pdf
Availability of MAX6385XS36D7-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6385XS36D7-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6385XS36D7-T
Internal Part NumberEIS-MAX6385XS36D7-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout1.2 s Minimum
Voltage - Threshold3.6V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-70-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6385XS36D7-T
Related LinksMAX6385, MAX6385XS36D7-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6385XS36D7-T Details Description
Related parts for MAX6385XS36D7-T
IC DELAY LINE 30NS 8UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.96NS 256CABGA datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf