Maxim Integrated MAX6388XS38D7-T
MAX6388XS38D7-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6388XS38D7-T
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 3.80V SC70-4
Datasheet Download
MAX6388XS38D7-T.pdf
Availability of MAX6388XS38D7-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6388XS38D7-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6388XS38D7-T
Internal Part NumberEIS-MAX6388XS38D7-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMulti-Voltage Supervisor
Number of Voltages Monitored2
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout1.2 s Minimum
Voltage - Threshold3.8V, Adj
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-70-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6388XS38D7-T
Related LinksMAX6388, MAX6388XS38D7-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6388XS38D7-T Details Description
Related parts for MAX6388XS38D7-T
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf