Maxim Integrated MAX6425UK29+T
MAX6425UK29+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6425UK29+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 2.9V RESET SOT23-5
Datasheet Download
MAX6425UK29+T.pdf
Availability of MAX6425UK29+T
QUANTITY
MAX6425UK29+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6425UK29+T
Internal Part NumberEIS-MAX6425UK29+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset TimeoutAdjustable/Selectable
Voltage - Threshold2.925V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6425UK29+T
Related LinksMAX642, MAX6425UK29+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6425UK29+T Details Description
Related parts for MAX6425UK29+T
SENSOR SST 12MM ZERO SPEED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
IC FILTER 4CH EMI ESD PROT 8DFN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 2.9A 1206-8 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 95.97VC P600 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 20POS 30GOLD datasheet.pdf