Maxim Integrated MAX8878EUK25+T
MAX8878EUK25+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX8878EUK25+T
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
MAX8878EUK25+T.pdf
Availability of MAX8878EUK25+T
QUANTITY
MAX8878EUK25+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX8878EUK25+T
Internal Part NumberEIS-MAX8878EUK25+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesManaging Noise in Cell-Phone Handsets
Selecting LDO Linear Regulators for Cellphone Designs
Phase Noise and TD-SCDMA UE Receiver
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX8878EUK25+T
Related LinksMAX8878, MAX8878EUK25+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX8878EUK25+T Details Description
Related parts for MAX8878EUK25+T
RES SMD 2.37KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 80.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf