Panasonic Electronic Components MAZS068GML
MAZS068GML picture photo
Mfg. Part Number
MAZS068GML
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 150MW SSMINI2
Datasheet Download
MAZS068GML.pdf
Availability of MAZS068GML
QUANTITY
MAZS068GML Order Process
Ship out your order
Specifications of MAZS068GML
Internal Part NumberEIS-MAZS068GML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±3%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSSMini2-F4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAZS068GML
Related LinksMAZS0, MAZS068GML Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MAZS068GML Details Description
Related parts for MAZS068GML
FILTER SAW 315.50MHZ REMOTE SMD datasheet.pdf
BOARD PROTOTYPE/TARGET COP8 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 0.7A PPAK datasheet.pdf