NKK Switches MB2011SB1W01-5C-A
MB2011SB1W01-5C-A picture photo
Mfg. Part Number
MB2011SB1W01-5C-A
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
Datasheet Download
MB2011SB1W01-5C-A.pdf
Availability of MB2011SB1W01-5C-A
QUANTITY
MB2011SB1W01-5C-A Order Process
Ship out your order
Specifications of MB2011SB1W01-5C-A
Internal Part NumberEIS-MB2011SB1W01-5C-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelMB2011SB1W01-5C-A
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB2011SB1W01-5C-A
Related LinksMB2011SB, MB2011SB1W01-5C-A Datasheet, NKK Switches Distributor
MB2011SB1W01-5C-A Details Description
Related parts for MB2011SB1W01-5C-A
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 1200A DO200AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 786KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
HEATSHRINK 2"-50' BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 375MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3201EMS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf