NKK Switches MB2065SS1W30/CUL
MB2065SS1W30/CUL picture photo
Mfg. Part Number
MB2065SS1W30/CUL
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
Datasheet Download
MB2065SS1W30/CUL.pdf
Availability of MB2065SS1W30/CUL
QUANTITY
MB2065SS1W30/CUL Order Process
Ship out your order
Specifications of MB2065SS1W30/CUL
Internal Part NumberEIS-MB2065SS1W30/CUL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesMB2000
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Rear
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB2065SS1W30/CUL
Related LinksMB2065SS, MB2065SS1W30/CUL Datasheet, NKK Switches Distributor
MB2065SS1W30/CUL Details Description
Related parts for MB2065SS1W30/CUL
IC INVERT SYN FET DRVR 14-HTSSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
RES 45 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TM3107M016DCBA datasheet.pdf
RES SMD 20M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf