NKK Switches MB2065SS2A30-CC
MB2065SS2A30-CC picture photo
Mfg. Part Number
MB2065SS2A30-CC
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
Datasheet Download
MB2065SS2A30-CC.pdf
Availability of MB2065SS2A30-CC
QUANTITY
MB2065SS2A30-CC Order Process
Ship out your order
Specifications of MB2065SS2A30-CC
Internal Part NumberEIS-MB2065SS2A30-CC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelMB2065SS2A30-CC
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesMB2000
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB2065SS2A30-CC
Related LinksMB2065S, MB2065SS2A30-CC Datasheet, NKK Switches Distributor
MB2065SS2A30-CC Details Description
Related parts for MB2065SS2A30-CC
JUMPER-H9991TR/A3047G/H9991TR 5" datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W MFLAT datasheet.pdf
MINI CT D/R RELAY 38P V NAT datasheet.pdf
RES 30 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf