Vishay/BCcomponents MBA02040C1041DC100
MBA02040C1041DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1041DC100
Brief Description
RES 1.04K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1041DC100.pdf
Availability of MBA02040C1041DC100
QUANTITY
MBA02040C1041DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1041DC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1041DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.04k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1041DC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1041DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1041DC100 Details Description
Related parts for MBA02040C1041DC100
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 5W D5B datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf