Vishay/BCcomponents MBA02040C1052FC100
MBA02040C1052FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1052FC100
Brief Description
RES 10.5K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1052FC100.pdf
Availability of MBA02040C1052FC100
QUANTITY
MBA02040C1052FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1052FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1052FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1052FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1052FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1052FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C1052FC100
MOSFET N-CH 25V 11.4A IPAK datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 1W TH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 221 OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LMZF 5/9/135 3.5 BK datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf