Vishay/BCcomponents MBA02040C1139FC100
MBA02040C1139FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1139FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1139FC100.pdf
Availability of MBA02040C1139FC100
QUANTITY
MBA02040C1139FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1139FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1139FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1139FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1139FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1139FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C1139FC100
IC COMP TTL/CMOS R-R SGL 8-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208CQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 5W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 41MA 29 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MIC 21C PIN 36" RBW JACKS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
1,5UF 63V 5X11 datasheet.pdf