Vishay/BCcomponents MBA02040C1182FRP00
MBA02040C1182FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1182FRP00
Brief Description
RES 11.8K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1182FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1182FRP00
QUANTITY
MBA02040C1182FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1182FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1182FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1182FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1182FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1182FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1182FRP00
IC POT DGTL 10K 100TAPS 8-DIP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 25A datasheet.pdf
COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 YL/GN TRANSFL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 120MA 11.5 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 12A TO-254AA datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf