Vishay/BCcomponents MBA02040C1472FCT00
MBA02040C1472FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1472FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.7K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1472FCT00.pdf
Availability of MBA02040C1472FCT00
QUANTITY
MBA02040C1472FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1472FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1472FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1472FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1472FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1472FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C1472FCT00
HEAT SHRINK BLK 3/4" X 6" datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 5% 100V 1812 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 1A/2A 16DFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS1293 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
17P HV100 REC CON. TE, 7.0MM datasheet.pdf