Vishay/BCcomponents MBA02040C1602FC100
MBA02040C1602FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1602FC100
Brief Description
RES 16K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1602FC100.pdf
Availability of MBA02040C1602FC100
QUANTITY
MBA02040C1602FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1602FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1602FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1602FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1602FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1602FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C1602FC100
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 3.5A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf