Vishay/BCcomponents MBA02040C1603DRP00
MBA02040C1603DRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1603DRP00
Brief Description
RES 160K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1603DRP00.pdf
Availability of MBA02040C1603DRP00
QUANTITY
MBA02040C1603DRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1603DRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1603DRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1603DRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1603DRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1603DRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1603DRP00
FIXED IND 470NH 1.235A 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC UART SPI COMPAT 28-SOIC datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE RFI PWR LINE 400A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 12 SEC datasheet.pdf
TERMINAL SCREW 30A PC MNT BLK datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADL5336 datasheet.pdf
USB 2.0 A M-USB 2.0 C M 1M datasheet.pdf