Vishay/BCcomponents MBA02040C1609DCT00
MBA02040C1609DCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1609DCT00
Brief Description
RES 16 OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1609DCT00.pdf
Availability of MBA02040C1609DCT00
QUANTITY
MBA02040C1609DCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1609DCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1609DCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1609DCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1609DCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1609DCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C1609DCT00
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT SKT datasheet.pdf