Vishay/BCcomponents MBA02040C1783DRP00
MBA02040C1783DRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1783DRP00
Brief Description
RES 178K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1783DRP00.pdf
Availability of MBA02040C1783DRP00
QUANTITY
MBA02040C1783DRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1783DRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1783DRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1783DRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1783DRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1783DRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1783DRP00
RES 68K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
WI-EM 8MB SDRAM 4MB FLASH SINGLE datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 31 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 2% 16VDC 0603 datasheet.pdf