Vishay/BCcomponents MBA02040C1843DCT00
MBA02040C1843DCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1843DCT00
Brief Description
RES 184K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1843DCT00.pdf
Availability of MBA02040C1843DCT00
QUANTITY
MBA02040C1843DCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1843DCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1843DCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)184k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1843DCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1843DCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1843DCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C1843DCT00
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
RES SMD 0.825 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC SMB datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 3.3V 10W datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL BUSHING datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1M LP 128X8 32STSOP datasheet.pdf
MOSFET N CH 60V 195A TO-220AB datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf