Vishay/BCcomponents MBA02040C1913FCT00
MBA02040C1913FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1913FCT00
Brief Description
RES 191K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1913FCT00.pdf
Availability of MBA02040C1913FCT00
QUANTITY
MBA02040C1913FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1913FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1913FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1913FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1913FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1913FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C1913FCT00
IC BUS SWITCH 10BIT HS 24-QSOP datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LVTTL 70MHZ 28QSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 40POS datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 76.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PLUG IN BRIDGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf