Vishay/BCcomponents MBA02040C2008FCT00
MBA02040C2008FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2008FCT00
Brief Description
RES 2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2008FCT00.pdf
Availability of MBA02040C2008FCT00
QUANTITY
MBA02040C2008FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2008FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2008FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2008FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2008FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2008FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C2008FCT00
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LAMP INCAND T-1 3/4 RADIAL 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
26AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V 2000MAH NIMH datasheet.pdf