Vishay/BCcomponents MBA02040C2109FRP00
MBA02040C2109FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2109FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2109FRP00.pdf
Availability of MBA02040C2109FRP00
QUANTITY
MBA02040C2109FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2109FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2109FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2109FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2109FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2109FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2109FRP00
DIODE GEN PURP 300V 60A DO203AB datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1852WH/X 4" datasheet.pdf
IC PSRAM 4MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 7.5K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf