Vishay/BCcomponents MBA02040C2158FC100
MBA02040C2158FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2158FC100
Brief Description
RES 2.15 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2158FC100.pdf
Availability of MBA02040C2158FC100
QUANTITY
MBA02040C2158FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2158FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2158FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2158FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2158FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2158FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C2158FC100
CAP FILM 1500PF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.1A 35 MOHM TH datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP 8-SOIC datasheet.pdf
REMOTE CONTROL SYSTEM FM 4CH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CABLE 2POS STR FMALE-R/A MALE 1M datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ TOP VIEW datasheet.pdf