Vishay/BCcomponents MBA02040C2371FC100
MBA02040C2371FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2371FC100
Brief Description
RES 2.37K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2371FC100.pdf
Availability of MBA02040C2371FC100
QUANTITY
MBA02040C2371FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2371FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2371FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2371FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2371FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2371FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C2371FC100
BOOT FULL TOGGLE 1/4-40NS GRAY datasheet.pdf
CONN HOUSING 3POS .156 W/O RAMP datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 23.4 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CREE XP-E BLUE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FIBRLOK ANGLE SPLICE ASSEMBLY datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12.06W datasheet.pdf
LED COB WHT DIFF 5700K 300MA SMD datasheet.pdf