Vishay/BCcomponents MBA02040C2400FC100
MBA02040C2400FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2400FC100
Brief Description
RES 240 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2400FC100.pdf
Availability of MBA02040C2400FC100
QUANTITY
MBA02040C2400FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2400FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2400FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2400FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2400FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2400FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C2400FC100
IC SWITCH DUAL SPDT 10LLP datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf