Vishay/BCcomponents MBA02040C2433FRP00
MBA02040C2433FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2433FRP00
Brief Description
RES 243K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2433FRP00.pdf
Availability of MBA02040C2433FRP00
QUANTITY
MBA02040C2433FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2433FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2433FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2433FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2433FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2433FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2433FRP00
DSUB CABLE - CMM09G/AE09G/CMM09G datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BATTRAX SLIC SNGL NEG 400A DO214 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN FEMALE 9-POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 10POS datasheet.pdf