Vishay/BCcomponents MBA02040C2439FCT00
MBA02040C2439FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2439FCT00
Brief Description
RES 24.3 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2439FCT00.pdf
Availability of MBA02040C2439FCT00
QUANTITY
MBA02040C2439FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2439FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2439FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2439FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2439FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2439FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C2439FCT00
OSC XO 172.64MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 33POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-6" BLACK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf