Vishay/BCcomponents MBA02040C2702FCT00
MBA02040C2702FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2702FCT00
Brief Description
RES 27K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2702FCT00.pdf
Availability of MBA02040C2702FCT00
QUANTITY
MBA02040C2702FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2702FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2702FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2702FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2702FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2702FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C2702FCT00
JUMPER-H1502TR/A3049Y/H1500TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFFER ULP N-INV SC705 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5.08MM datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.15A 5SMT datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 1.315A 130 MOHM datasheet.pdf
CRIMP TOOL HEX PNEU KINGS DIES datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf