Vishay/BCcomponents MBA02040C2943DCT00
MBA02040C2943DCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2943DCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 294K OHM 0.4W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2943DCT00.pdf
Availability of MBA02040C2943DCT00
QUANTITY
MBA02040C2943DCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2943DCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2943DCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2943DCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2943DCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2943DCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C2943DCT00
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED MODULE 8" 7950LM 3000K 80CRI datasheet.pdf