Vishay Thin Film PHP00603E6651BBT1
PHP00603E6651BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E6651BBT1
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E6651BBT1.pdf
Availability of PHP00603E6651BBT1
QUANTITY
PHP00603E6651BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E6651BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E6651BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E6651BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E6651BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E6651BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E6651BBT1
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 15POS .100 30AU datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 3PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1.86A 288 MOHM datasheet.pdf
RES 10K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf