Vishay/BCcomponents MBA02040C3742FCT00
MBA02040C3742FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3742FCT00
Brief Description
RES 37.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3742FCT00.pdf
Availability of MBA02040C3742FCT00
QUANTITY
MBA02040C3742FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3742FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3742FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3742FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3742FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3742FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C3742FCT00
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE TUNING 10V 20MA SC79 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 8SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 21C P 72" RBW NI datasheet.pdf