Vishay/BCcomponents MBA02040C4422FCT00
MBA02040C4422FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C4422FCT00
Brief Description
RES 44.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C4422FCT00.pdf
Availability of MBA02040C4422FCT00
QUANTITY
MBA02040C4422FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C4422FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C4422FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C4422FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C4422FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C4422FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C4422FCT00
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 3POS PCB datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 1A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
1111 E-SERIES CAP TUNING KIT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf