Vishay/BCcomponents MBA02040C4429FRP00
MBA02040C4429FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C4429FRP00
Brief Description
RES 44.2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C4429FRP00.pdf
Availability of MBA02040C4429FRP00
QUANTITY
MBA02040C4429FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C4429FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C4429FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C4429FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C4429FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C4429FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C4429FRP00
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMB datasheet.pdf
ACS ATO/MIN MODULAR RACK SYSTEM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.92KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 27 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf