Vishay/BCcomponents MBA02040C4873FRP00
MBA02040C4873FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C4873FRP00
Brief Description
RES 487K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C4873FRP00.pdf
Availability of MBA02040C4873FRP00
QUANTITY
MBA02040C4873FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C4873FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C4873FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C4873FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C4873FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C4873FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C4873FRP00
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSELINK 1A 500V 10X38MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf